KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 16118107
*
nr 1611 8107
Cecilia Frisendahl
(1922-2014), Sverige
Etsning, Hund. Signerad, numrerad 29/260, daterad -82. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 34x36 cm
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 april 2024
kl 19:45:11
- Konstnär/Designer
Cecilia Frisendahl
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Läs mer om Cecilia Frisendahl
- Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cecilia frisendahl djur djurmotiv etsning etsningar grafik hund hundar hundmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9295 Etsning
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. GÃ¥rdsmot..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:42
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:57
-
3267 Etsning
Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:38
-
3036 Etsningar
2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:21
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:42
-
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:08
*
Cecilia Frisendahl
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Läs mer om Cecilia Frisendahl
nr 1611 8107
Cecilia Frisendahl
(1922-2014), Sverige
Etsning, Hund. Signerad, numrerad 29/260, daterad -82. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 34x36 cm
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och målare född i Stockholm 1922, död 2014.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 april 2024 |
- Konstnär/Designer
Cecilia Frisendahl
Cecilia Frisendahl, svensk grafiker, tecknare och mÃ¥lare född i Stockholm 1922, död 2014.Läs mer om Cecilia Frisendahl
- Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cecilia frisendahl djur djurmotiv etsning etsningar grafik hund hundar hundmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9295 Etsning
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. GÃ¥rdsmot..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 18:42 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:57 -
3267 Etsning
Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:38
-
3036 Etsningar
2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:21 -
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:42 -
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:08